Творчий кластер в національному природному парку «Дермансько-Острозький»
Культурний туризм є одним із найефективніших способів побудови зв'язків між територією та людьми; тому це найкращий ґрунт для «природної» та легкої інтеграції
Креативний кластер створений в межах проєкту TExTOUR «Соціальні інновації та технології задля сталого зростання через розвиток культурного туризм», що фінансується Європейським Союзом в рамках програми досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Проєкт спрямований на переосмислення культурного туризму в Європі та спільну розробку інноваційних, сталих стратегій та політик культурного туризму.
Ідея «Творчий кластер в національному природному парку «Дермансько-Острозький» задля інтеграції ВПО у місцеві громади» стала однією з таких інноваційних практик. Вона була напрацьована спільно широким колом стейкхолдерів Рівненщини, які залучалися до заходів, обговорень та консультацій в межах проєкту. Основною її ціллю було створення простору, що працюватиме задля об’єднання творчої спільноти Рівненщини, створення умов для самореалізації та впровадження креативних ініціатив, а також інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя регіону.
Окрім того, серед цілей проєкту – створення якісної, цікавої та конкурентної туристичної пропозиції на культурному шляху Ради Європи Via Regia.
VIA REGIA: Культурна спадщина Рівненщини
Культурний шлях Ради Європи «VIA Regia» - славнозвісний шлях Королів, яким століттями мандрували не лише поважні вельможі та купці, а й ширилися ідеї, інновації та культурні цінності.
Via Regia є свідченням наших давніх та міцних зв’язків з Європою, символом єдності, партнерства та прогресу.
Шлях Via Regia існує вже понад 2000 років. Статусу культурного шляху офіційно набув у 2005 році.
Його протяжність 4500 км. Він поєднує 8 європейських держав. В Україні він проходить територіями Житомирської, Рівненської, Львівської, Волинської, Київської обл.
Юрген Фішер, натхненник ідеї Via Regia, саме Рівненщину називав ядром культурного шляху.
Рівненщина є одним із численних туристичних напрямків маршруту Via Regia. Порівняно з величезними і популярними європейськими туристичними центрами, наш регіон менш відомий і має менше шансів для залучення туристів і включення в європейські туристичні пакети. Тож, нашою метою було відкрити Рівненщину як частину культурного маршруту «VIA REGIA» для українських та іноземних туристів. Головна увага була зосереджена на налагодженні зв’язків між зацікавленими сторонами, покращенні інфраструктури, зокрема інклюзивної, отриманні та обміні знаннями про потреби мандрівників і маркетинг.
Про креативний кластер
Пропозиція – свіжий, нестандартний спосіб популяризації природної спадщини для посилення інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцевих громадах. Це простір для спільної діяльності з освітньою, мистецькою, екологічною та психологічною складовими. Цей простір є інклюзивним та передбачає надання послуг для осіб з інвалідністю.
Креативний кластер функціонує як платформа для спілкування, відволікання від міської метушні, мистецьких і психологічних практик, культурних подій, але не тільки. Креативний кластер є ядром партнерської мережі, яка почала розвиватися в рамках проекту.
Основні напрямки діяльності Кластеру:
● Екологічний маршрут «Урочище Вільхава» (https://rivne.travel/virtual-tours/ekologicna-stezka-urocise-vilhava)
● Партнерство з місцевим бізнесом (харчування, проживання, екскурсійне обслуговування, сувенірна продукція, прокат туристичного спорядження, послуги психолога) та зацікавленими сторонами задля розширення комплексу пропоновнаих послуг;
● Просвітницька діяльність на території Дермансько-Острозького національного природного парку, така як заходи, тури, екскурсії, та інші активності з популяризації та розвитку місцевої культурної спадщини;
● надання туристичних послуг, організація турів для різних зацікавлених сторін, у тому числі для ВПО та осіб з інвалідністю;
● Пропагування ідеї поєднання мистецтва лісу та психологічної реабілітації, зокрема внутрішньо переміщених осіб та ветеранів, як психотерапевтичного ефекту та ефективного інструменту подолання наслідків війни;
● Організація заходів, фестивалів (таких як «Гастрофестиваль в Ілляшівці», «Новомалинський рибальський фестиваль», «Будераз»), майстер-класів тощо для різних груп зацікавлених сторін.
● популяризація місцевої культурної спадщини, зокрема пам’яток природи, культури, історії, що розташовані поблизу;
● Просування екологічної свідомості для широкої аудиторії.
Мережа партнерів:
● Місцева влада
● Культурні інституції, зокрема Державні історико-культурні заповідники міст Острог та Дубно
● Місцеві НУО, які працюють з ВПО
● Місцеві НУО, що працюють з людьми з інвалідністю
● Сімейне підприємство «Молочна ферма «Юнікасоль»
● Лавандове поле, с.Уїздці
● Приватна пекарня «Крафтова лавка»
Влив діяльності Креативного кластеру
Соціальний: Інтеграція ВПО через отримання ними нової соціальної ролі в місцевій громаді.
ВПО та місцеві жителі можуть чітко бачити, як вони можуть використовувати культуру та природу для розвитку свого особистого психологічного та економічного добробуту, побудови соціальної згуртованості, встановлення зв’язків та ефективного спілкування з людьми, які мають різні ідентичності.
Економічний: Розширення економічних можливостей через розвиток нового бачення цікавої ніші для самозайнятості, а також інформування про способи монетизувати свої навички та натхнення.
Політичний: Отримання місцевими громадами нового бачення розвитку культурного туризму, яке базується на потребах відвідувачів та сучасних викликах.
Графік найближчих подій
Запрошуємо до участі в найцікавіших заходах:
Етно-еко фестиваль «Буща Папороть» на території Національного природного парку ( II-III квартал)
Етнофестивалю «Новомалинська Любава» ( II-III квартал)
Мандрівний табір «Стежками князів Острозьких» у співпраці з молодіжними громадськими організаціями та зустрічами в селах Новомалин, Ілляшівка, Буща, Мости, Зелений дуб (ІІ квартал)
Навчальні та виробничі практики студентів вищих навчальних закладів (протягом року)
Організація співпраці з волонтерами. Залучено близько 50 волонтерів до різних видів діяльності Національного природного парку
Наукова конференція «Острозькі краєзнавчі читання» (вересень)
Нова - Експозиція “Острозькі татари” (IVквартал)
485 років з дня народження Гальшки Острозької (серпень)
400-річчя заснування Острозького єзуїтського колегіуму (липень)
Мистецька акція «Музика в Острозькому замку».
Запрошуємо до співпраці!
Стати волонтерами Нацпарку і частиною креативного кластеру можна, написавши
Е-mail: nppostrog@ukr.net
Посилання на FB сторінку - https://www.facebook.com/NationalParkDermanskoOstrozkyi
Ми прагнемо розширювати мережу партнерств!
Контакти - +380968881688 - Галина Кальчук, старший науковий співробітник НПП "Дермансько-Острозький"
コメント