top of page

ВЕЛОСИПЕДНИЙ ТУРИСТИЧНИЙ ШЛЯХ 614 «ВЕЛИКА ПРИГОДА В ДЕРМАНСЬКО-ОСТРОЗЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ПРИРОДНОМУ ПАРКУ»

Велосипедний туристичний шлях «Велика пригода в Дермансько-Острозькому національному природному парку» прокладається в найбільш мальовничих місцях регіону околицями та територією НПП «Дермансько-Острозький».

Адміністартивне розташування – Рівненська область, Острозький, Здолбунівський райони.

Довжина маршруту – 65 км.

Опис точок на веломаршруті:

Село Новомалин та Новомалинський замок

Перша назва села - Глухів, тільки у другій половині ХVІІІ ст. село було перейменовано на Новомалин. Окрасою села є руїни палацу. Зведений на початку ХV ст. на підвищенні, замок оточувався фортечними стінами і вежами. На початку ХІХ ст. власником села став Станіслав Сосновський. За нового власника замковий ансамбль набув рис світської архітектури і вважався однією з найкрасивіших магнатських резиденцій на Волині. В роки 2 світової війни та післявоєнні роки замок-палац було знищено, залишилися замчище, рештки будинків і поруйнована брама.

Поблизу села та неподалік ставу є місце для кемпінгу.

Колонія ластівки берегової

Берегова ластівка - одна з найпоширеніших ластівок. В Україні гніздиться на всій території, крім гір. Найпоширеніше місце гніздування берегових ластівок, на відміну від сільських, – кручі на берегах водойм, стінки кар'єрів, високі кручі. Берегові ластівки риють нори в ґрунтах достатньо м'яких, щоб з ними могли впоратися їх дзьоби і ноги, але не настільки розсипчастих, щоб виритий тунель тут же осипався.

Хутір Подобанка

Хутір Подобанка знаходився на околиці села Новомалин. Легенда каже що, проїздом в цих краях була Катерина ІІ, і її сподобався цей мальовничий край. Звідси і пішла назва Подобанка. В 80 роки хутір занепав, оскільки молодь, зазвичай, оселялася в селі Новомалин. Тут протікає джерело.

Церква в с. Буща.

Мальовниче село Буща, перша згадка про яке датується 1322 роком. Тут можна побачити три геоморфологічні структури: Волинську височину, Подільську Височину та Мале Полісся. В селі розташована пам’ятка історії та архітектури Михайлівська церква (дерев’яна) 1858 р. Поряд з церквою збереглось кілька козацьких могил з кам’яними хрестами.

Екологічна стежка «Від Волині до Поділля»

Піший екопросвітницький маршрут, що знайомить з природними комплексами Волинської та Подільської височин та низовини Малого Полісся. Зокрема, ділянка стежки поряд із с. Буща дозволяє поринути в захопливий світ боліт з їх унікальними рослинами та тваринами.

Старовинний млин в селі Мости

Діючий водяний млин середини 19 ст., розміщений на річці Збитинка.

Село Будераж. Будеразьке городище

Пам'ятка археології національного значення. Розташоване на захід від села, на півострові, на лівому березі річки Збитинка. Городище складається із трьох пам'яток епохи бронзи, ранньої залізної доби та доби Київської Русі.

Урочище «Зіньків камінь»

В урочищі «Зіньків камінь» є невелике джерело, вода з якого стікає по дерев’яному жолобі. Вище, на схилі пагорба, бачимо нагромадження великих каменів, найбільший із них висотою понад 2 м та діаметром біля 5м, має назву Зіньків. З цим каменем у місцевих жителів пов’язана легенда про молодого ватажка Зінька, який у долині річки Збитинка бився з монголо-татарами, а потім з частиною своїх воїнів переховувався під каменем. Геологічно це каміння є виходами на денну поверхню вапняків-ракушняків, які утворились більше 10 млн. років тому на дні древнього Сарматського моря.

Пам’ятка природи «Джерело Ринва»

Мальовниче джерело, що витікає з-під віковічного явора. Вода відзначається високою якістю. Поряд є бесідка для відпочинку.

Урочище «Гурби»

Місце найбільшого бою між формуваннями НКВС СРСР та силами УПА, що відбувся наприкінці квітня 1994 року. Тут знаходиться Свято-Воскресенський чоловічий монастир та меморіальний комплекс «Героям Гурбенської битви».

Садиба «Зелений дуб»

Двохповерхова будівля з природного каменю. З середини оздоблена деревом. На першому поверсі розміщена вітальня, на другому спальня, в цоколі кухня, котельна, душ та туалет, є холодильник. Одночасно можна розмістити 8 осіб. Територія біля 6 га огороджена сіткою. Для невибагливих туристів, які бажають відпочинку ближче до природи без особливого комфорту, є можливість поставити палатки або автомобілі. Душ та туалет на вулиці. Контакти: Кардаш Андрій – 0672846199

Урочище « Пекло»

Існує кілька версій назви урочища. За однією, містичною - тут є якась "потойбічна сила". За історичною - тут колись були каменоломні, на яких працювали в'язні, праця була важка, "пекельна"... Урочище – це вузька долина між витягнутими пагорбами довжиною біля 1800 м. Пагорби складаються з вапняків, які місцями виходять на поверхню. Схили пагорбів круті, часом обривисті - ландшафт часто нагадує гірський. Тут протікає досить незвичайний струмок. Він витікає з-під пагорба, протікає декілька кілометрів по поверхні і знову зникає під землею.

В урочищі є бесідка для перепочинку.

Село Батьківці

Розташована зелена садиба «Українська хата». Тут на відпочиваючих чекають 2 кімнати для проживання, домашня піч, облаштована кухня. Контакти: Франковська Людмила – 0673637077.

Село Ілляшівка. Пам’ятка природи “Вікові липи в «Урочищі барині»”

Тут зростає два великих та старих дерева липи серцелистої. Їхній вік - більш як 300 років. Одне із дерев має пошкоджений стовбур, який розщеплений поздовжньою порожниною на два окремі фрагменти, загальний обхват дерева складає близько 9,00 м. Друге дерево не пошкоджене, має трохи сплюснутий стовбур, його обхват складає 5,80 м. Ці дерева є залишком колишнього панського парку, який був знищений у другій половині минулого століття.

В селі знаходиться зелена садиба «Райський закуток». Будинок розміщений у великому дворі, є гараж для розміщення автомобіля. Тут на відпочиваючих чекає: 2 кімнати для проживання на 8 місць, сауна, домашні страви на будь-які вподобання. Контакти: Романюк Володимир - 0680263282.

bottom of page